ANALIZE

IATA objavila izvješće o sigurnosti za 2024. godinu

Međunarodna udruga zračnog prijevoza (IATA) objavila je svoje godišnje izvješće o sigurnosti za 2024. godinu. Industrija je ostvarila još jednu godinu snažne ukupne sigurnosne izvedbe, uključujući poboljšanja u odnosu na petogodišnji prosjek za nekoliko ključnih parametara, ali je ipak zabilježila pad u odnosu na iznimnu izvedbu iz 2023. godine.

Photo: IATA

Stopa svih nesreća iznosila je 1,13 na milijun letova (jedna nesreća na 880.000 letova), što je bolje od petogodišnjeg prosjeka od 1,25, ali lošije od 1,09 zabilježenog u 2023. godini. U 2024. godini dogodilo se sedam nesreća sa smrtnim ishodom na 40,6 milijuna letova. To je više od jedne fatalne nesreće zabilježene 2023. godine i više od petogodišnjeg prosjeka od pet fatalnih nesreća.

U 2024. bilo je 244 smrtna slučaja u zrakoplovima, u usporedbi sa 72 smrtna slučaja prijavljena 2023. godine i petogodišnjim prosjekom od 144. Rizik smrtnog ishoda ostao je nizak na 0,06, ispod petogodišnjeg prosjeka (0,10), iako je dvostruko veći od 0,03 prijavljenog 2023. godine.

“Čak i s nedavnim nesrećama koje su privukle veliku pozornost, važno je zapamtiti da su nesreće izuzetno rijetke. U 2024. godini zabilježeno je 40,6 milijuna letova i sedam nesreća sa smrtnim ishodom. Štoviše, dugoročna priča o sigurnosti u zrakoplovstvu priča je o kontinuiranom napretku. Prije deset godina, petogodišnji prosjek (2011.-2015.) bio je jedna nesreća na svakih 456.000 letova. Danas je petogodišnji prosjek (2020.-2024.) jedna nesreća na svakih 810.000 letova. Taj napredak postignut je jer znamo da je svaki izgubljeni život jedan previše. S poštovanjem se prisjećamo svake izgubljene osobe u zrakoplovnoj nesreći i s još većom odlučnošću nastavljamo raditi na sigurnijem letenju. A za to je prikupljanje podataka o sigurnosti, uključujući izvješće za 2024. godinu, naše najmoćnije oruđe,” rekao je Willie Walsh, glavni direktor IATA-e.

Ključni sigurnosni uvidi:

Rastući rizici u zonama sukoba: Rušenje dvaju zrakoplova u zonama sukoba (Kazahstan s 38 smrtnih slučajeva i Sudan s 5 smrtnih slučajeva) dodatno je naglasilo važnost inicijative Safer Skies, pokrenute nakon tragedije leta PS752, s ciljem povećanja sigurnosnih mjera u zračnom prostoru visokog rizika.

Najčešći tipovi nesreća: Najčešće prijavljene nesreće u 2024. godini bile su udar repom o pistu prilikom polijetanja i izlijetanje s piste, što naglašava važnost sigurnosnih mjera pri uzlijetanju i slijetanju. Važno je napomenuti da nije bilo nesreća uzrokovanih udarom u teren tijekom kontroliranog leta (CFIT).

IATA sigurnosni standardi: Zrakoplovne kompanije koje su na popisu IATA-inog Operativnog sigurnosnog audita (IOSA), uključujući sve članice IATA-e, imale su stopu nesreća od 0,92 na milijun letova, što je znatno niže od 1,70 zabilježenog kod prijevoznika koji nisu dio IOSA-e.

Zone sukoba: Potreba za hitnim djelovanjem

Nesreće i incidenti povezani sa zonama sukoba smatraju se sigurnosnim događajima i nisu uključeni u ovo izvješće. Iako nisu dio statističkih podataka o sigurnosti, zajedno s rastućim slučajevima ometanja globalnog navigacijskog satelitskog sustava (GNSS), oni predstavljaju ozbiljan problem za sigurnost u zrakoplovstvu i zahtijevaju hitnu globalnu koordinaciju.

“Nijedan civilni zrakoplov nikada ne bi smio postati meta—bilo namjerno ili slučajno—vojnih operacija. Vlade moraju pojačati razmjenu obavještajnih podataka i uspostaviti jasnije globalne protokole kako bi spriječile takve tragedije i zaštitile civilno zrakoplovstvo,” zaključio je Walsh.

Što se tiče Europe, s devet nesreća u 2024. godini, ukupna stopa nesreća blago je porasla s 0,95 nesreća na milijun letova u 2023. godini na 1,02 nesreće u 2024. godini. Ova stopa je u skladu s petogodišnjim prosjekom regije od 1,02. Rizik smrtnog ishoda povećao se s nule u 2023. godini na 0,03 u 2024. godini. Najveći udio nesreća bio je povezan s udarima repom prilikom polijetanja, a zatim slijede izlijetanja s piste.

Odgoda ili nepotpunost izvješća o nesrećama uskraćuje ključnim dionicima—zrakoplovnim operaterima, proizvođačima, regulatorima i infrastrukturnim pružateljima—vitalne uvide koji bi mogli dodatno unaprijediti sigurnost u zrakoplovstvu. IATA-ina analiza istraga nesreća u razdoblju od 2018. do 2023. godine pokazuje da je samo 57% njih dovršeno i objavljeno, unatoč obvezi prema konvenciji iz Chicaga.

Stope dovršenih izvješća značajno variraju među regijama, pri čemu prednjači Sjeverna Azija sa 75%, zatim slijede Sjeverna Amerika (70%) i Europa (66%), Zajednica neovisnih država – CIS (65%), Bliski istok i Sjeverna Afrika (60%), Latinska Amerika i Karibi (57%), Azijsko-pacifička regija (53%) te Afrika s najnižom stopom od 20%.

“Istraga nesreća ključan je alat za poboljšanje globalne sigurnosti u zrakoplovstvu. Kako bi bila učinkovita, izvješća o istragama nesreća moraju biti potpuna, dostupna i pravovremena. Aneks 13 Čikaške konvencije jasno propisuje da je to obveza svake države. Skrivanje izvješća iz političkih razloga potpuno je neprihvatljivo. A ako je nedostatak kapaciteta prepreka, tada nam je potreban koordinirani globalni napor kako bismo pružili tehničku podršku državama s ograničenim resursima za istragu nesreća,” izjavio je Walsh.

Dodaj komentar

Pritisnite ovdje da bi ostavili komentar