Međunarodna udruga zračnog prijevoza (IATA) objavila je svoje godišnje izvješće o sigurnosti za 2024. godinu. Industrija je ostvarila još jednu godinu snažne ukupne sigurnosne izvedbe, uključujući poboljšanja u odnosu na petogodišnji prosjek za nekoliko ključnih parametara, ali je ipak zabilježila pad u odnosu na iznimnu izvedbu iz 2023. godine.

Stopa svih nesreća iznosila je 1,13 na milijun letova (jedna nesreća na 880.000 letova), što je bolje od petogodišnjeg prosjeka od 1,25, ali lošije od 1,09 zabilježenog u 2023. godini. U 2024. godini dogodilo se sedam nesreća sa smrtnim ishodom na 40,6 milijuna letova. To je više od jedne fatalne nesreće zabilježene 2023. godine i više od petogodišnjeg prosjeka od pet fatalnih nesreća.
U 2024. bilo je 244 smrtna slučaja u zrakoplovima, u usporedbi sa 72 smrtna slučaja prijavljena 2023. godine i petogodišnjim prosjekom od 144. Rizik smrtnog ishoda ostao je nizak na 0,06, ispod petogodišnjeg prosjeka (0,10), iako je dvostruko veći od 0,03 prijavljenog 2023. godine.
“Čak i s nedavnim nesrećama koje su privukle veliku pozornost, važno je zapamtiti da su nesreće izuzetno rijetke. U 2024. godini zabilježeno je 40,6 milijuna letova i sedam nesreća sa smrtnim ishodom. Štoviše, dugoročna priča o sigurnosti u zrakoplovstvu priča je o kontinuiranom napretku. Prije deset godina, petogodišnji prosjek (2011.-2015.) bio je jedna nesreća na svakih 456.000 letova. Danas je petogodišnji prosjek (2020.-2024.) jedna nesreća na svakih 810.000 letova. Taj napredak postignut je jer znamo da je svaki izgubljeni život jedan previše. S poštovanjem se prisjećamo svake izgubljene osobe u zrakoplovnoj nesreći i s još većom odlučnošću nastavljamo raditi na sigurnijem letenju. A za to je prikupljanje podataka o sigurnosti, uključujući izvješće za 2024. godinu, naše najmoćnije oruđe,” rekao je Willie Walsh, glavni direktor IATA-e.
Ključni sigurnosni uvidi:
Rastući rizici u zonama sukoba: Rušenje dvaju zrakoplova u zonama sukoba (Kazahstan s 38 smrtnih slučajeva i Sudan s 5 smrtnih slučajeva) dodatno je naglasilo važnost inicijative Safer Skies, pokrenute nakon tragedije leta PS752, s ciljem povećanja sigurnosnih mjera u zračnom prostoru visokog rizika.
Najčešći tipovi nesreća: Najčešće prijavljene nesreće u 2024. godini bile su udar repom o pistu prilikom polijetanja i izlijetanje s piste, što naglašava važnost sigurnosnih mjera pri uzlijetanju i slijetanju. Važno je napomenuti da nije bilo nesreća uzrokovanih udarom u teren tijekom kontroliranog leta (CFIT).
IATA sigurnosni standardi: Zrakoplovne kompanije koje su na popisu IATA-inog Operativnog sigurnosnog audita (IOSA), uključujući sve članice IATA-e, imale su stopu nesreća od 0,92 na milijun letova, što je znatno niže od 1,70 zabilježenog kod prijevoznika koji nisu dio IOSA-e.
Zone sukoba: Potreba za hitnim djelovanjem
Nesreće i incidenti povezani sa zonama sukoba smatraju se sigurnosnim događajima i nisu uključeni u ovo izvješće. Iako nisu dio statističkih podataka o sigurnosti, zajedno s rastućim slučajevima ometanja globalnog navigacijskog satelitskog sustava (GNSS), oni predstavljaju ozbiljan problem za sigurnost u zrakoplovstvu i zahtijevaju hitnu globalnu koordinaciju.
“Nijedan civilni zrakoplov nikada ne bi smio postati meta—bilo namjerno ili slučajno—vojnih operacija. Vlade moraju pojačati razmjenu obavještajnih podataka i uspostaviti jasnije globalne protokole kako bi spriječile takve tragedije i zaštitile civilno zrakoplovstvo,” zaključio je Walsh.
Što se tiče Europe, s devet nesreća u 2024. godini, ukupna stopa nesreća blago je porasla s 0,95 nesreća na milijun letova u 2023. godini na 1,02 nesreće u 2024. godini. Ova stopa je u skladu s petogodišnjim prosjekom regije od 1,02. Rizik smrtnog ishoda povećao se s nule u 2023. godini na 0,03 u 2024. godini. Najveći udio nesreća bio je povezan s udarima repom prilikom polijetanja, a zatim slijede izlijetanja s piste.
Odgoda ili nepotpunost izvješća o nesrećama uskraćuje ključnim dionicima—zrakoplovnim operaterima, proizvođačima, regulatorima i infrastrukturnim pružateljima—vitalne uvide koji bi mogli dodatno unaprijediti sigurnost u zrakoplovstvu. IATA-ina analiza istraga nesreća u razdoblju od 2018. do 2023. godine pokazuje da je samo 57% njih dovršeno i objavljeno, unatoč obvezi prema konvenciji iz Chicaga.
Stope dovršenih izvješća značajno variraju među regijama, pri čemu prednjači Sjeverna Azija sa 75%, zatim slijede Sjeverna Amerika (70%) i Europa (66%), Zajednica neovisnih država – CIS (65%), Bliski istok i Sjeverna Afrika (60%), Latinska Amerika i Karibi (57%), Azijsko-pacifička regija (53%) te Afrika s najnižom stopom od 20%.
“Istraga nesreća ključan je alat za poboljšanje globalne sigurnosti u zrakoplovstvu. Kako bi bila učinkovita, izvješća o istragama nesreća moraju biti potpuna, dostupna i pravovremena. Aneks 13 Čikaške konvencije jasno propisuje da je to obveza svake države. Skrivanje izvješća iz političkih razloga potpuno je neprihvatljivo. A ako je nedostatak kapaciteta prepreka, tada nam je potreban koordinirani globalni napor kako bismo pružili tehničku podršku državama s ograničenim resursima za istragu nesreća,” izjavio je Walsh.
Dodaj komentar