ANALIZE

Zračni promet u Europi nastavlja s oporavkom i rastom prometa od 4.5% u srpnju 2024.

Prema EUROCONTROL izvještaju za srpanj 2024. godine, zračni promet u Europi dosegao je 97% razine iz 2019. godine, ali s dodatnim izazovima uslijed nepredviđenih okolnosti, kao što je rat u Ukrajini, koji je doveo do nedostupnosti do 20% europskog zračnog prostora.

Zračni promet u Europi nastavlja s oporavkom i rastom prometa od 4.5% u srpnju 2024.
Photo: Magda Ehlers

U srpnju 2024. godine, promet u europskoj zrakoplovnoj mreži zabilježio je rast od 4,5% u usporedbi sa srpnjem 2023. godine, s prosječnim brojem od 34.379 letova dnevno. Ovo povećanje odražava nastavak oporavka zračnog prometa nakon pandemije, unatoč izazovima s kapacitetom i vremenskim uvjetima koji i dalje utječu na europsku mrežu.

U Europi se gotovo polovica (18) pružatelja usluga zračne navigacije – tzv. Air Navigation Service Providers (ANSP), suočava s izvanrednim povećanjem prometa, od kojih neki čak i s ovogodišnjim porastom prometa većim od 15% u usporedbi s 2019. godinom. Najznačajnije povećanje zabilježeno je na jugoistočnoj osi: Srbija/Crna Gora (+31%), Hrvatska (+29%), Austrija (+23%), Mađarska (+22%), Grčka (+20%) i Bugarska (+16%). Ostali ključni dijelovi europske mreže, poput Italije (+12%), Turske (+12%) i Španjolske (+11%), također su daleko iznad predpandemijskih razina.

Kada broj zrakoplova koji dolaze na aerodrom ili prolaze kroz određeni sektor kontrole zračnog prometa premaši dostupni kapacitet kako je deklarirano od strane nadležnih aerodroma, odnosno ANSP-a, EUROCONTROL Network Manager u cilju održavanja sigurnosti sekvencionira promet izdavanjem revidiranih vremena polaska i zadržavanjem nekih letova na zemlji što uzrokuje kašnjenja – tzv. Air Traffic Flow Management (ATFM).

ATFM kašnjenja u srpnju iznosila su ukupno 6.940.504 minute, što je prosječno 6,5 minuta po letu. Kašnjenja su bila 64% veća u odnosu na srpanj 2023. godine. Kombinacija čimbenika, uključujući zasićenost i manjak kapaciteta u dijelovima mreže, značajne nepovoljne vremenske uvjete (oluje i sl.), manju dostupnost zračnog prostora za preusmjeravanje pojedinih linija zbog rata u Ukrajini, povećanu vojnu aktivnost i veliki CrowdStrike kvar 19. srpnja, pridonijeli su ovim visokim razinama kašnjenja.

Vremenski uvjetovana ATFM kašnjenja po letu tijekom srpnja (2,4 minute po letu) bila su preko 40% veća nego 2023. godine. Zbog sigurnosnih razloga, zrakoplovi izbjegavaju konvektivne vremenske uvjete, smanjujući broj zrakoplova koji prolaze kroz zahvaćeni zračni prostor. Kako se letovi pokušavaju preusmjeriti u područja koja nisu pogođena nepovoljnim vremenskim uvjetima, dolazi do domino efekta kada su ta druga područja već zasićena – što rezultira dodatnim kašnjenjima zbog nedostatnog kapaciteta kontrole zračnog prometa.

Kašnjenja zbog kapaciteta kontrole zračnog prometa, koja su unaprijed poznata, iznosila su 2,6 minute po letu u srpnju 2024. godine – više nego dvostruko u odnosu na 2023. godinu (1,2 minute po letu). Značajan porast prometa u ključnim dijelovima mreže, poput jugoistočne osi, bio je glavni uzrok kašnjenja.

Kašnjenja zbog nedostatka osoblja u kontroli zračnog prometa, gdje je na dan bilo manje raspoloživih djelatnika nego planirano, ostala su u skladu s brojkama iz 2023. godine, stvarajući 0,7 minuta po letu tijekom srpnja 2024. godine.

Kašnjenja koja putnici doživljavaju sastavljena su od reakcijskih (domino) kašnjenja, kašnjenja u rasporedu zrakoplovnih kompanija i kašnjenja na zemlji – uz ATFM kašnjenja. Ukupna točnost dolazaka, koja iznosi 61%, bila je nešto lošija nego u srpnju 2023. godine (63%), što odražava porast prometa i povećan utjecaj nepovoljnih vremenskih uvjeta.

Povećana kašnjenja zbog vremenskih uvjeta bila su u fokusu ovog ljeta, a bilježi se bolja prekogranična suradnja. Međutim, potrebna su značajna poboljšanja te mrežno orijentiraniji pristup upravljanju vremenskim uvjetima mora se usvojiti i provesti do ljeta 2025. godine.

Neki pružatelji usluga zračne navigacije također nisu isporučili dogovorene kapacitete, a EUROCONTROL Network Manager aktivno radi s njima na hitno potrebnim poboljšanjima. Drugi pružatelji su pokazali izdržljivost, u nekim slučajevima isporučujući više kapaciteta nego što je prvotno planirano.

Ostala područja fokusa Network Managera, poput rasporeda i prioritizacije prve rotacije (kako bi se smanjila domino kašnjenja za ostatak dana), pokazala su poboljšanja. Aerodromi u mreži usmjereni su na smanjenje prosječnog kašnjenja na tlu, s poboljšanjem u izvedbi od gotovo 5%. Za zrakoplovne kompanije, došlo je do poboljšanja od 30% u rasporedu (u usporedbi sa srpnjem 2023.) i 5% poboljšanja u prvoj rotaciji.

Nasuprot tome, zabilježeno je značajno pogoršanje pridržavanja planova leta. U usporedbi s 2023. godinom, oko 65% više letova ne pridržava se svojih planova leta. Ovo ima vrlo negativan dvostruki utjecaj na kapacitet kontrole zračnog prometa, jer kapacitet zračnog prostora rezerviran za te zrakoplove nije iskorišten i stoga je izgubljen. Zrakoplovi ulaze u druge dijelove zračnog prostora i koriste kapacitet koji nije planiran za njih, što rezultira smanjenjem deklariranih kapaciteta kako bi se sigurno nosilo s većom nepredvidljivošću.

Poboljšanje pridržavanja planova leta jasno je potrebno i ovo će biti ključno područje fokusa u ljeto 2025. godine.

Izvedba u srpnju 2024. godine pokazuje da postoji značajna potreba za daljnjim strukturnim poboljšanjima u pripremi za ljeto 2025. i to u pogledu:

  • Procesa planiranja mrežnih operacija;
  • Isporučivanja planiranih kapaciteta;
  • Pridržavanja planova leta; i
  • Mrežno orijentiranog pristupa upravljanju vremenskim uvjetima.

Također postoji jasna, hitna i rastuća potreba za zapošljavanjem i obukom većeg broja kontrolora kako bi se podržao oporavak i rast cjelokupnog europskog zračnog prometa.

Stoga, EUROCONTROL Network Manager zaključuje kako će nastaviti intenzivno surađivati sa svim dionicima u zrakoplovstvu na poboljšanju izvedbe europske zračne mreže – kako bi se osiguralo da putnici stignu na svoja odredišta sigurno i s najmanjim mogućim kašnjenjem.

Dodaj komentar

Pritisnite ovdje da bi ostavili komentar