Od srijede, 8. siječnja 2025., putnici iz 48 zemalja izvan Europe, uključujući SAD, Australiju, Hong Kong i Singapur, moraju prije ulaska u UK ispuniti Elektroničku putničku autorizaciju (ETA). Ovaj zahtjev odnosi se na putnike koji su prethodno uživali pravo na putovanje bez vize, za kraće boravke u ovoj zemlji.
Od 8. siječnja 48 novih zemalja pridružilo se Kataru, Bahreinu, Kuvajtu, Omanu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Saudijskoj Arabiji i Jordanu, za koje je ETA bila obavezna od studenog 2023. Već 02. travnja ove godine europski državljani također će trebati ETA-u za putovanje prema UK-u, a prijave za istu bit će moguće od 5. ožujka ove godine. Izuzetak su tek britanski i irski državljani te putnici koji trebaju vizu, koji će, u slučaju da putuju s istom, ući u zemlju bez ETA-e.
ETA košta 10 funti i vrijedi za višekratna putovanja do 6 mjeseci u razdoblju od dvije godine. Prijave se mogu podnijeti online ili putem posebne aplikacije. U slučaju da je ETA odbijena, bit će potrebno podnijeti zahtjev za vizu, što može zahtijevati dodatno vrijeme pripreme putovanja.
Putnici u tranzitu kroz zračne luke u Velikoj Britaniji također će morati imati ETA-u. U polaznim zračnim lukama putnici će prilikom prijave na let morati unijeti sve svoje osobne podatke, kao što je to slučaj i sada (podsjećamo, već dulji niz godina u Veliku Britaniju moguće je putovati samo s putovnicom), a prilikom prijave na let utvrđivat će se da li putnik ima ETA-u te je li ona valjana.
U slučaju da putnik nema ETA-u, bit će mu uskraćen ukrcaj na let, te aviokompanije neće refundirati karte putnicima koji istu nemaju, ili su njihovi zahtjevi za izdavanjem ETA-e odbijeni od nadležnih tijela. Radi se o gotovo identičnom načinu rada kao što funkcionira proces kod američke ESTA-e, australske ETA-e ili kanadske eTA-e.
Stručnjaci za poslovna putovanja vjeruju da je industrija spremna, ističući upoznatost sličnim sustavima u drugim zemljama. Aviokompanije već sada skreću pažnju putnicima na novi sustav i način putovanja, kako bi se izbjegli problemi u trenutku kada ETA bude obavezna i za stanovnike Europske unije.
S obzirom na to da velik broj hrvatskih državljana na praktički dnevnoj bazi putuje u ovu zemlju, važno je da informacija bude dostupna svima, kako bi se izbjegli problemi u zračnim lukama te uskraćivanje prava na ukrcaj, stoga će Croatian Aviation o ovoj temi pisati još jednom prije nego što se isto primjeni i na građane Hrvatske.
Dodaj komentar