Zračna luka Rijeka u 2024. godini prihvatila je i otpremila manje putnika u odnosu na 2023. godinu, radi se o jedinoj zračnoj luci u Republici Hrvatskoj otvorenoj za redovan međunarodni i domaći promet koja je na godišnjoj razini zabilježila pad broja putnika.
Prema najnovijim podacima, kroz riječku je zračnu luku u 2024. godini prošlo ukupno 145.148 putnika, što predstavlja pad od 5,96% u odnosu na prethodnu godinu. Naime, u 2023. godini zabilježen je promet od 154.367 putnika. Ovaj pad u prometu nije iznimka, već nastavak negativnog trenda koji traje od izbijanja globalne pandemije.
Za usporedbu, 2019. godine, prije nego je globalna pandemija Covida-19 izazvala drastičan pad u međunarodnom zračnom prometu, Zračna luka Rijeka zabilježila je rekordnih 200.841 putnika te su najave za 2021. godinu bile vrlo ohrabrujuće. Ova brojka tada je predstavljala povijesni uspjeh za riječku zračnu luku, koja je tada bilježila rast i širenje ponude. Međutim, od tada, promet u Rijeci bilježi kontinuirani pad, 2024. godina u tom smislu nije bila iznimka.
2022. godine, nakon ukidanja svih mjera vezanih uz pandemiju, promet se blago oporavio (164 tisuće putnika), no rezultat je već sljedeće godine bio lošiji te se pad nastavio do danas, brojnim otkazivanjem redovnih linija, kako onih novih, tako i onih koje su godinama prometovale prema riječkoj zračnoj luci.
Sve ostale veće hrvatske zračne luke, uključujući Zračnu luku Zagreb, Split i Dubrovnik, pokazale su pozitivne trendove u 2024. godini, a rast je zabilježen (u odnosu na 2023. godinu) i u Puli, Zadru i Osijeku.
Nažalost, najave za 2025. godinu također nisu ohrabrujuće. Očekuje se nastavak negativnih trendova, uz povlačenje nekoliko avioprijevoznika iz riječke zračne luke, o čemu smo već detaljno izvještavali. Ovaj gubitak prijevoznika mogao bi dodatno smanjiti broj dostupnih letova i destinacija, što će zasigurno imati utjecaja na ukupan promet i ukupni kapacitet.
Za Zračnu luku Rijeka to je ozbiljan izazov jer će morati pronaći načine za privlačenje novih avioprijevoznika i oporavak od negativnih posljedica pandemije, što je već iza brojnih drugih zračnih luka. Bez većeg ulaganja u razvoj i proširenje ponude, teško je očekivati povratak na prethodne brojke. Zadnji podaci i trendovi sugeriraju da Zračna luka Rijeka mora preispitati svoj poslovni model i strategiju kako bi prebrodila ovu krizu i osigurala održivost u budućnosti.
Sramotno. nema druge rijeci, eventualno zalosno uz to…
ne mogu se oni vise pozicionirat nigdje, a direktor koji se kolje sa svima nemre dobit support nigdje i onda javno place zbog toga. jbg, ne ide to tako. a vlasnik i dalje istu glavu drzi na vrhu…
naravno da se moze, nista tu nije gotovo 🙂
i vlasnik tog aerodroma (citaj drzava) isplacuje bonus direktoru umjesto da ga smjeni. Gdje toga ima??????
u Hrvatskoj! 🙂 hahahaha
Meni stvarno nije jasno, da li Pula i Zadar ulupavaju bijesne pare u te linije koje imaju, a Rijeka nema tu lovu, ili šta? O čemu se tu radi? Pa Rijeka je grad na moru, cijeli Kvarner joj gravitira što se tiče prometa, kako je moguće da ima tako malo putnika?
pa ovisi o Upravi zracne luke, ne valjda o meni i vama. kojesta…
sramotno, jadno, opskurno, izgleda kao štala, iako je kao renovirano. parking skup. ljudi koji tamo rade djeluju neprofesionalno. strašno. sve skupa nula!
nekada je to bilo puno bolje. kako je moguce da je isti covjek na celu zracne luke koja godinama ne napreduje i kaska za konkurencijom?
nisu sposobni cijelu godinu bit povezani s ni jednim hubom, a znamo koliko pomoraca dolazi s Kvarnera i saki dan putuje po svitu!
ajde ne pretjerivat, imaju Munchen.
tako je, Munchen je tu, treba ga razvijati kao liniju 🙂
pa koliki grad, regija, koliko poslovnih ljudi, luka, LNG, poslovnjaci, turisti, sve zivo. I pored svega toga to je rezultat?
je, istina, za Rijeku je to stvarno razocaravajuce.
aerodrom bez aviona nije aerodrom!!!
postoji li uopce linija za jedan Pariz, Frankfurt, Amsterdam, London ??
cjelogodisnje linije prema navedenim zracnim lukama ne postoje. Postoje sezonske veze prema Frankfurtu i Londonu.
ja sam letila preko Rijeke redovno za Split sa Trade Airlines. To izgleda ocajno, osobito preko zime, rupa od aerodroma. Pa ne cudi da netko ne leti tamo.
looooool. ni oruzje vise ne ide preko njih, nakon sto im je 747 otpuhala bura u njivu pa su iz Pule vozili pushback na Krk, jer ni to nemaju hahahahahahaah koja pizdarija od aerodroma! a on bi gradio drugu pistu hahahahah manijakalno
pustopoljina, srusit i sadit sparoge do pusce!!!!!!!
pogledajte tko vodi ZL i sjedi u nadzornom odboru. bolje ne moze ni bit. hahahaha
[…] Usporedba s prethodnim godinama jasno pokazuje kako hrvatski zračni promet nije samo prebrodio izazove pandemije, već je sada u fazi snažnog oporavka. U sedam hrvatskih zračnih luka – Zagreb, Pula, Zadar, Split, Brač, Dubrovnik i Osijek – broj putnika u 2024. godini premašio je brojke iz 2023. godine, izuzetak je tek Rijeka u kojoj je broj putnika ipak manji, o čemu smo pisali u posebnom članku kojeg možete pročitati OVDJE. […]