NOVOSTI • Split

Splitski aerodrom danas ima 25 rotacija, u ponudi preko 7.300 sjedala

Njemačka je vodeće tržište prema raspoloživom kapacitetu, Croatia Airlines najveći prijevoznik prema broju sjedala, a Airbus A320 najzastupljeniji je pojedinačni tip zrakoplova.

photo: Croatian Aviation

Današnji red letenja Zračne luke Split obuhvaća 25 dolazaka i 24 odlaska. Prema konfiguracijama zrakoplova, ukupni kapacitet iznosi 7.375 sjedala u oba smjera, što je razmjerno velik broj sjedala uzimajući u obzir činjenicu da je na snazi zimski red letenja u kojem se broj aviolinija prema obali značajno smanjuje. Ipak, iz godine u godinu sve veći broj avioprijevoznika produljenje svoje ljetne operacije u prva dva tjedna zimskog reda letenja, pa od tuda i ovaj zanimljiv broj linija i prijevoznika danas u Splitu.

7.375 sjedala na gotovo 25 rotacija

Današnji dolasci u Split raspolažu s ukupno 3.751 sjedalom, dok je na odlaznim letovima predviđeno još 3.624 sjedala.

Njemačka je uvjerljivo najveće tržište u današnjem redu letenja, s ukupno 3.272 sjedala. To predstavlja približno 44,4 posto ukupnog kapaciteta svih navedenih letova. U mreži su zastupljeni Berlin, München, Frankfurt, Stuttgart, Hamburg, Düsseldorf i Köln/Bonn, čime njemačko tržište ima široku povezanost sa Splitom tijekom dana.

Zračna luka Split: današnji kapacitet

Pregled ponuđenih sjedala prema dostavljenom redu letenja, uključujući dolazne i odlazne letove.

7.375

sjedala ukupno u oba smjera

25 / 24

slijetanja / polijetanja

44,4%

kapaciteta se odnosi na njemačko tržište

Kapacitet po državama

Broj sjedala na dolaznim i odlaznim letovima zajedno.

Njemačka3.272
Ujedinjeno Kraljevstvo1.428
Hrvatska1.157
Francuska378
Švicarska348
Turska298
Italija254
Austrija240

Na drugom mjestu nalazi se Ujedinjeno Kraljevstvo s 1.428 sjedala, dok je Hrvatska treća s 11 operacija i 1.157 sjedala. Iako Hrvatska ima više letnih operacija od Ujedinjenog Kraljevstva, britansko tržište raspolaže većim kapacitetom zahvaljujući većim zrakoplovima na linijama prema Birminghamu, Manchesteru, Londonu Lutonu i Londonu Gatwicku. Slijedi Francuska s 378 sjedala, Švicarska s 348, Turska s 298, Italija s 254 te Austrija s 240 sjedala.

Croatia Airlines najveći prijevoznik prema kapacitetu

Prema dostupnim podacima, Croatia Airlines vodeći je prijevoznik po ukupnom broju sjedala. Na njene letove otpada čak 2.020 sjedala, uključujući i domaće i međunarodne letove. Drugi je Eurowings s 1.769 sjedala. Njegova opsežna mreža prema njemačkim gradovima značajno pridonosi ukupnom kapacitetu Zračne luke Split, podsjećamo, radi se o drugom najvećem prijevozniku u Splitu u 2025. godini.

Kapacitet po prijevozniku

Ukupan broj sjedala prema navedenim letovima i konfiguracijama zrakoplova.

Croatia Airlines2.020
Eurowings1.769
Jet2756
Lufthansa696
easyJet672
Transavia France378
Discover Airlines360
Edelweiss Air348
Austrian Airlines240
Trade Air136

Jet2 zauzima sljedeće mjesto s dvije rotacije i 756 sjedala, zahvaljujući linijama prema Birminghamu i Manchesteru. Lufthansa također ima dvije rotacije, s ukupno 696 sjedala na linijama prema Münchenu. U današnjem redu letenja zastupljeni su i easyJet, Transavia France, Discover Airlines, Edelweiss Air, Austrian Airlines i Trade Air.

Airbus A320 najzastupljeniji tip zrakoplova

Airbus A320 najčešći je pojedinačni tip zrakoplova u današnjem redu letenja. Zastupljen je na 14 operacija s ukupno 2.484 sjedala. Na drugom mjestu nalazi se Airbus A220-300, s 12 operacija i 1.788 sjedala. Slijedi Airbus A319 s 8 operacija i 1.212 sjedala, dok Boeing 737-800 bilježi šest operacija i 1.134 sjedala.

Kapacitet prema tipu zrakoplova

Ukupan broj sjedala prema pojedinačnom tipu zrakoplova.

Airbus A3202.484
Airbus A220-3001.788
Airbus A3191.206
Boeing 737-8001.134
Airbus A220-100381
Embraer E195240
Saab 340136
7.375 sjedala ukupno

Airbus A320 najzastupljeniji je pojedinačni tip zrakoplova prema ukupnom kapacitetu u današnjem redu letenja.

Izvor: izračun prema dostavljenom redu letenja i konfiguracijama sjedala. Kapacitet uključuje dolazne i odlazne letove.

Sviđa li vam se ovaj prikaz?

Današnji red letenja kombinira domaće veze s razgranatom mrežom međunarodnih odredišta. Zagreb ostaje važna domaća poveznica, dok Munchen, Frankfurt, Berlin i ostali njemački gradovi čine značajan dio međunarodnog kapaciteta.

Prisutnost mrežnih prijevoznika, niskotarifnih kompanija i prijevoznika usmjerenih na turistički promet pokazuje raznolikost tržišta koje opslužuje Zračna luka Split i u ovom mirnijem dijelu godine. S ukupno 7.375 sjedala na 49 navedenih letnih operacija, Njemačka predvodi prema kapacitetu, Croatia Airlines prema ukupnom broju sjedala po prijevozniku, a Airbus A320 prema zastupljenosti pojedinačnog tipa zrakoplova.