Dubrovačka zračna luka izdala je priopćenje za medije koje prenosimo u cijelosti. Direktor zračne luke nije se osvrnuo na problematične ljetne mjesece ove godine kada je zbog nedostatka radne snage često dolazilo do kašnjenja zrakoplova u polasku iz dubrovačke zračne luke, a veliki problem bio je i u sortirnici, pa su brojni gosti po dolasku u Dubrovnik nerijetko čekali na svoju prtljagu više od sat vremena. Zamolili smo dubrovačku zračnu luku za komentar pa će ovaj članak biti ažuriran kada odnosno ako zaprimimo odgovore.
Zračna luka Ruđer Bošković planira završiti 2024. s brojem putnika koji će premašiti brojku iz 2019. S ukupno prevezenih 2,98 milijuna putnika ostvaren je porast od 23 % u odnosu na 2023. te s oko 25.300 operacija zrakoplova, što predstavlja rast od oko 17,19 % u broju operacija zrakoplova u odnosu na 2023.
Porast broja prevezenih putnika pozitivno se odražava i na financijsko poslovanje, pri čemu je očekivana preliminarna dobit oko 7 milijuna eura, što je povećanje od 30 % u odnosu na 2023.
“Ova godina ima veliki značaj za Zračnu luku Ruđer Bošković. Osim što je ostvaren rekordan broj putnika, postignute su i značajne suradnje s prijevoznicima, među kojima se svakako ističe uspostava baze Ryanaira. Uz Ryanair i brojne druge prijevoznike, zadržan je pozitivan trend u ljetnoj sezoni, ostvareno je znatno povećanje putnika i operacija u pred i postsezoni, čime snažno doprinosimo ključnoj strateškoj odrednici razvoja održivog turizma. Značajan fokus stavljen je i na zimski red letenja, koji je ove godine bogatiji nego ikad. Želim se još jedan put zahvaliti svim dionicima Dubrovačko-neretvanske županije na iznimnoj sinergiji i suradnji koja je dovela do značajnih pomaka i zajedničkog uspjeha razvoja održivog turizma u našoj županiji”, izjavio je Viktor Šober, glavni direktor zračne luke Ruđer Bošković.
Ključni trenuci u 2024.
Kada se govori o ključnim trenucima 2024., uz uspostavu baze Ryanaira, Zračna luka Ruđer Bošković je i dalje jedina zračna luka u Hrvatskoj koja direktno povezuje Hrvatsku sa Sjedinjenim Američkim Državama. Nedavno je postignut dogovor o svakodnevnim letovima za New York u sljedećoj godini, u razdoblju od početka svibnja do kraja rujna, s opcijom produženja letova do kraja listopada s nešto manje tjednih rotacija.
Tijekom 2024., Zračna luka Ruđer Bošković završila je više različitih projekata, od kojih je najistaknutiji Master plan Zračne luke Ruđer Bošković, kojim su definirane strateške smjernice i ciljevi zračne luke za razdoblje 2025. – 2045.
Najave i planovi za 2025.
Kada je riječ o 2025., prema najavama prijevoznika, očekuje se povećanje broja operacija na letovima prema zapadnoj i srednjoj Europi, poglavito prema Ujedinjenom Kraljevstvu, Francuskoj, Njemačkoj, Italiji i Skandinaviji.
U zimskom redu letenja, koje će obuhvatiti siječanj, veljaču i ožujak 2025., Dubrovnik će biti povezan s Londonom, Bečom, Bruxellesom, Varšavom, Barcelonom te Frankfurtom. Također, Dubrovnik očekuje bogata pred i postsezona u kojoj će od početka ožujka sve do kraja studenog biti povezan s Madridom, Istanbulom, Dublinom, Londonom i Manchesterom.
Bazni prijevoznik Ryanair uvodi novu rutu Dubrovnik – Gothenburg te će nastaviti svoje operacije prema ukupno 20 destinacija. EasyJet planira otvaranje nove rute koja će se definirati i objaviti uskoro, dok će prijevoznik Jet2.com staviti naglasak na povećanje prometa u pred i postsezoni. Ponovno je uspostavljena suradnja s prijevoznikom Swiss Air, koji će u ljetnom redu letenja povezivati Zürich i Dubrovnik 5 puta tjedno.
Potrebno je istaknuti kako Zračna luka Ruđer Bošković pregovara s više prijevoznika o mogućnosti uvođenja dodatnih linija s naglaskom na Bliski Istok i SAD. Uz nove prijevoznike i destinacije, fokus se i dalje stavlja na promet u predsezoni, postsezoni, kao i na zimski red letenja.
U 2025., prioriteti su osiguravanje visokokvalitetnog pružanja usluga koje zadovoljavaju sigurnosne, zaštitne i tehnološke potrebe korisnika, u skladu sa standardima u zračnom prometu te na daljnjoj implementaciji novih tehnologija i uređenju poslovanja u skladu s ciljevima održivog razvoja.
Dodaj komentar