NOVOSTI

IATA osudila odluku Španjolske da ukine naknade za ručnu prtljagu i kazni niskobudžetne aviokompanije

Međunarodna udruga za zračni prijevoz (IATA) osudila je odluku španjolske vlade da zaobiđe europski zakon, ukine naknade za ručnu prtljagu za putnike u Španjolskoj i kazni niskobudžetne zrakoplovne kompanije s 179 milijuna eura. IATA navodi kako ovaj potez podriva slobodu određivanja cijena, koja je temeljna za izbor potrošača i konkurenciju, princip koji je Europski sud pravde dugo podržavao.

IATA osudila odluku Španjolske da ukine naknade za ručnu prtljagu i kazni niskobudžetne aviokompanije
Photo: Chris Boland

„Ovo je strašna odluka. Umjesto zaštite interesa potrošača, ovo je udarac putnicima koji žele imati izbor. Zabrana naplate ručne prtljage za sve zrakoplovne kompanije znači da će trošak automatski biti uključen u cijenu svih karata. Što je sljedeće? Prisiljavanje svih hotelskih gostiju da plate doručak? Ili naplata garderobe svim posjetiteljima pri kupnji karte za koncert? Europski zakon štiti slobodu određivanja cijena s dobrim razlogom. Zrakoplovne kompanije nude različite modele usluga, od ‘all-inclusive’ do osnovnog prijevoza. Ovaj potez španjolske vlade je nezakonit i mora biti zaustavljen,“ rekao je Willie Walsh, glavni direktor IATA-e.

Protiv interesa potrošača
Potrošači žele izbor i vrijednost za svoj novac. Ovaj zakon bi oduzeo oboje. Nedavno nezavisno istraživanje koje je za IATA-u provela agencija Savanta među nedavnim putnicima iz Španjolske pokazalo je da je 97% njih bilo zadovoljno svojim posljednjim putovanjem te potvrdilo sljedeće preferencije:

  • 65% preferira platiti najnižu moguću cijenu za svoju avionsku kartu i dodatno platiti samo usluge koje su im potrebne.
  • 66% se slaže da općenito postoji dovoljna transparentnost u vezi s naknadama koje naplaćuju zrakoplovne kompanije za razne opcije putovanja.
  • 78% smatra da je zračni prijevoz dobra vrijednost za novac.
  • 74% se osjeća dobro informirano o proizvodima/uslugama koje kupuju od zrakoplovnih kompanija.
    Ovi nalazi su u skladu s najnovijim istraživanjem Eurobarometra Europske komisije, u kojem je 89% putnika širom Europe izjavilo da su dobro informirani o prtljagi i uvjetima za nju.

Postojanje različitih modela poslovanja i usluga – od punih usluga do ultra niskih cijena – rezultat je potražnje na tržištu, i regulacija na ovom području nije potrebna. Štoviše, prihodi od dodatnih usluga ključni su za poslovni model niskobudžetnih zrakoplovnih kompanija, koji je smanjio cijene¸aviokarata i omogućio pristupačnost zračnog prijevoza za skupine s nižim prihodima.

Nezakonit potez protiv zakona EU-a
Ovo nije prvi put da Španjolska pokušava provesti slične pogrešne regulatorne mjere i kazne. Godine 2010. španjolska vlada pokušala je nametnuti slične kazne i ograničenja zrakoplovnim kompanijama na temelju članka 97. španjolskog Zakona 48/1960—zakona donesenog u doba kada je Španjolska bila fašistička diktatura. To je ukinuo Sud EU-a na temelju EU regulative koja štiti slobodu određivanja cijena (članak 22. Uredbe br. 1008/2008).

Nakon što je prvi pokušaj propao, ovaj novi potez ponovno pokušava potkopati slobodu određivanja cijena favoriziranjem drugog španjolskog zakona (članak 47. Općeg zakona Španjolske za zaštitu potrošača i korisnika) koji je u sukobu s principima slobode određivanja cijena, jasno utvrđenim europskim pravom.

„Propali su jednom, i propast će opet. Potrošači zaslužuju bolje od ovog nazadnog koraka koji ignorira stvarnost suvremenih putnika. Turistička industrija Španjolske narasla je na gotovo 13% BDP-a zemlje, pri čemu 80% putnika dolazi zračnim putem, a mnogi od njih su osjetljivi na cijene. Jeftine avionske karte odigrale su veliku ulogu u rastu ovog sektora ekonomije. Vlada nema ni pravne ni praktične ovlasti eliminirati dostupnost osnovnih tarifa. Sud EU-a to je zaključio prije desetljeća. Europska komisija mora hitno reagirati i braniti svoje zakone koji donose koristi potrošačima štiteći slobodu određivanja cijena,“ rekao je Walsh.

Trošak ručne prtljage
Nošenje ručne prtljage nosi određene troškove. To se prvenstveno odnosi na produženo vrijeme ukrcaja, zbog vremena potrebnog da putnici smjeste svoju prtljagu. Iskorištenost zrakoplova ključni je parametar profitabilnosti zrakoplovnih kompanija, osobito na kratkim relacijama. Dodavanje dodatnih 10-15 minuta za ukrcaj svakog leta brzo smanjuje broj letova koje zrakoplov može obaviti dnevno. „Svi plaćaju više za manje izbora – najgori mogući ishod koji neka regulacija može donijeti,“ zaključio je Walsh.

1 komentar

Pritisnite ovdje da bi ostavili komentar

  • KONAČNO da se netko pobunio da stane tom trendu na kraj . S obzirom da je putniku nužno nositi stvari u koferu ako je na putu 3 i više dana, a neke aviokompanije tu osnovnu ljudsku potrebu bezobrazno debelo naplaćuju. Svi bi po njima trebali sve ugurati u ruksak i hodati zgužvano . Pretjeruju sa cijenama prtljage !!!! Najbolje da sve platimo i ništa sa sobom ne nosimo, a ni hranu više ne dobijemo u avionima. Di su stara dobra vremena, kada se putnika drugačije tretiralo….