NOVOSTI

Pomorski terminal pored aerodroma spojit će nebo i more: putnici iz zrakoplova izravno na brod za otoke

U blizini Zračne luke Split uskoro će niknuti moderan Pomorsko-putnički terminal Resnik–Divulje, projekt koji će putnicima omogućiti da odmah nakon slijetanja zrakoplova brodicom otplove prema splitskoj luci ili obližnjim otocima. Projekt koji postoji godinama napokon ulazi u realizaciju.

photo: Croatian Aviation

Riječ je o investiciji vrijednoj 3,4 milijuna eura, koju s 85 posto financira Europska unija, dok preostalih 15 posto dolazi iz državnog proračuna. Izvođač radova je tvrtka Pomgrad.

Terminal se gradi svega nekoliko stotina metara od Zračne luke Sveti Jeronim u Splitu a projekt obuhvaća produbljenje mora do 5,3 metra, izgradnju podmorskih i nadmorskih zidova, stabilizaciju tla te proširenje manipulativnih površina i izgradnju okretišta za vatrogasna vozila.

Cilj projekta je stvoriti učinkovitu i ekološki prihvatljivu vezu između zračne luke i dalmatinskih otoka. Nova infrastruktura omogućit će preusmjeravanje dijela prometa s cesta na more, što znači manje gužvi i smanjene emisije štetnih plinova.

„U roku od 25 mjeseci Split će dobiti tri nove veze za brza plovila, svaku dužine 40 metara,“ izjavio je Vice Mihanović, ravnatelj Lučke uprave Split, koja vodi projekt.

Brze linije prema otocima

Brza plovila povezat će zračnu luku s Bračem, Hvarom, Šoltom, Visom, Korčulom i splitskom gradskom lukom. Putnici će do pristaništa u Resniku, udaljenog svega 800 metara od aerodroma, stizati shuttle autobusima.

Direktor Zračne luke Sveti Jeronim, Josip Čorić, naglasio je da će novi terminal znatno ubrzati protok putnika. „U sat vremena kroz zračnu luku prođe i do 2000 putnika, pa će nova veza uvelike rasteretiti postojeću infrastrukturu. Osim toga, i lokalno stanovništvo moći će koristiti linije prema otocima“, dodao je.

Prometno rasterećenje i nove investicije

Splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban istaknuo je kako se radovi na luci u Resniku već odvijaju, a uskoro bi trebala započeti i izgradnja nove prometnice. „Vjerujem da ćemo za tri do četiri godine imati prometnu infrastrukturu usporedivu s najmodernijim europskim destinacijama,“ rekao je Boban.

Projekt Pomorsko-putničkog terminala Resnik–Divulje primjer je uspješne suradnje lokalne samouprave, državnih institucija i europskih fondova. Kaštela su darovala zemljište za projekt i sufinancirala izgradnju pristupne ceste.

Prošle godine kroz pomorsku luku Split prošlo je više od šest milijuna putnika i milijun vozila, a s novim terminalom očekuje se da će promet postati brži, učinkovitiji i ugodniji — kako za turiste, tako i za domaće stanovnike. Zračna luka obara rekorde, ove godine se očekuje tek nešto manje od 4 milijuna putnika.

Dodaj komentar

Pritisnite ovdje da bi ostavili komentar