Francuski sindikat kontrolora zračnog prometa UNSA-ICNA najavio je službeni štrajk za četvrtak i petak, 3. i 4. srpnja. Ove ključne datume obilježava kraj školske godine u Francuskoj, kada milijuni obitelji kreću na ljetne praznike – što ih čini jednim od najprometnijih razdoblja u godini za cestovni, željeznički i zračni promet.

Putnici koji putuju iz ili prema glavnim francuskim zračnim lukama – uključujući Pariz Charles de Gaulle, Orly, Nicu, Marseille i Lyon – trebaju se pripremiti na dulja čekanja, moguće otkazivanje letova ili promjene u rasporedu. No, ni oni koji ne slijeću u Francusku nisu pošteđeni – letovi između Ujedinjenog Kraljevstva i Španjolske, Njemačke i Portugala, kao i brojni interkontinentalni letovi koji prolaze kroz francuski zračni prostor, mogli bi doživjeti preusmjeravanja i kašnjenja. Dvodnevni štrajk mogao bi izazvati poremećaje i nakon samog njegova završetka. Zračni prijevoznici često moraju reorganizirati posade i zrakoplove, što može dovesti do dodatnih kašnjenja tijekom vikenda i početkom sljedećeg tjedna.
Sindikat UNSA-ICNA izražava duboku zabrinutost zbog radnih uvjeta. Među glavnim zahtjevima su zapošljavanje dodatnog osoblja, ulaganje u novu opremu i poboljšanje upravljačkih praksi. Sindikat ističe “toksično” vodstvo, kašnjenja u modernizaciji ključnih sustava kontrole i sve izraženiji problem zapošljavanja koji opterećuje timove diljem zemlje.
Ovo nije prvi štrajk francuskih kontrolora leta – Francuska je poznata kao jedna od najsklonijih štrajkovima u zračnom prostoru u Europi, a najnoviji prosvjed samo dodatno komplicira ionako izazovnu ljetnu sezonu putovanja, za koju se očekuje da će srušiti rekorde.
Francuski zračni prostor jedan je od najprometnijih i najvažnijih u Europi. Kada kontrolori letenja stupe u štrajk, letovi iznad Belgije, Njemačke, Španjolske, Švicarske, pa čak i dijelova Ujedinjenog Kraljevstva, mogu biti prisiljeni na promjene ruta i kašnjenja.
Niskobudžetni prijevoznici posebno su glasni po ovom pitanju. Ryanair navodi kako je u 2025. godini već zabilježio više od 15.000 kašnjenja zbog problema u francuskom zračnom prometu, što je utjecalo na oko 2,8 milijuna putnika. EasyJet također izražava zabrinutost zbog sve većeg opterećenja europskog neba i upozorava da bi, bez reformi, kaos mogao postati još gori tijekom vrhunca ljeta.
Putnici na kratkim europskim rutama trebaju biti osobito oprezni – takvi letovi često imaju vrlo kratke razmake između dolaska i polaska, a i najmanje kašnjenje može izazvati lančanu reakciju koja se osjeti diljem kontinenta.
Ryanair poziva Europsku uniju da intervenira i osigura zaštitu za prelete – tj. omogućiti da letovi koji ne polijeću ili ne slijeću u Francusku ipak mogu prolaziti kroz francuski zračni prostor tijekom štrajka. Slična pravna rješenja već postoje u Italiji i Grčkoj, gdje zakoni jamče minimalnu razinu usluge i tijekom industrijskih akcija.
Za sada nema naznaka da će se situacija promijeniti, što znači da će se on odvijati prema postojećim pravilima. Ryanair već prilagođava svoj raspored gdje god je moguće i upozorava putnike da redovito prate informacije o svojim letovima. Brojni su drugi prijevoznici danas i jučer značajno smanjili red letenja iz odnosno prema Francuskoj, uključujući i Air France, easyJet, British Airways i Luthansu.
Dodajmo još i podatak kako je Air France otkazao rotaciju prema Zagrebu za 04.07., dok je Croatia Airlines otkazala rotaciju prema Parizu iz Zagreba iz istog razloga.
Dodaj komentar