ANALIZE

U hrvatskim zračnim lukama u 2024. godini rekordnih 13.21 milijuna putnika

Kroz 8 hrvatskih zračnih luka otvorenih za redovni domaći i međunarodni promet, u 2024. godini prošlo je 13.211.777 putnika, čime je postavljen novi rekord u povijesti zračnog prometa u Republici Hrvatskoj.

U hrvatskim zračnim lukama u 2024. godini rekordnih 13.21 milijuna putnika
Photo: Croatian Aviation

U odnosu na prethodnu, 2023. godinu, u 2024. godini zabilježen je rast od 1.846.883 putnika, čime je postavljen novi godišnji rekord putnika u hrvatskim zračnim lukama, redom su to, prema ostvarenom broju putnika: Zagreb, Split, Dubrovnik, Zadar, Pula, Rijeka, Osijek i Brač.

S obzirom na to da je 2020. godina donijela veliki pad broja putnika zbog pandemije COVID-19, ovaj uspjeh predstavlja potpuni oporavak i postavljanje novih rekorda. Naime, 2024. godina je prva u kojoj su hrvatske zračne luke prešle broj putnika koji su zabilježile u 2019. godini, koja je do sada bila najjača godina u povijesti zračnog prometa u zemlji. U 2019. godini broj putnika iznosio je 11.482.918, a 2024. godina donosi rast od čak 1.728.859 putnika ili 15,1 % u odnosu na tu rekordnu godinu.

Chart by Visualizer

Usporedba s prethodnim godinama jasno pokazuje kako hrvatski zračni promet nije samo prebrodio izazove pandemije, već je sada u fazi snažnog oporavka. U sedam hrvatskih zračnih luka – Zagreb, Pula, Zadar, Split, Brač, Dubrovnik i Osijek – broj putnika u 2024. godini premašio je brojke iz 2023. godine, izuzetak je tek Rijeka u kojoj je broj putnika ipak manji, o čemu smo pisali u posebnom članku kojeg možete pročitati OVDJE.

Zračne luke poput Zagreba, Splita i Dubrovnika nastavile su bilježiti najveći broj putnika, dok je iznimno dobar rezultat ostvarila i zadarska zračna luka. Pula još uvijek nije prestigla brojke iz 2019. godine, no bilježi rast iz godine u godinu, a pozitivan trend imaju i Brač i Osijek.

Iako je 2024. godina bila rekordna po broju putnika, s 13.211.777 putnika na svim hrvatskim zračnim lukama, veliki problem koji i dalje pogađa hrvatski zračni promet jest izražena sezonalnost. Dok su ljetni mjeseci donijeli izuzetno visoke brojke, zračne luke izvan Zagreba suočavaju se s razmjerno malim brojem putnika izvan glavne turističke sezone. Ovaj fenomen ukazuje na potrebu za strateškim pristupom u ublažavanju sezonalnosti i povećanju stabilnosti zračnog prometa tijekom cijele godine.

Najveći broj putnika u 2024. godini zabilježen je tijekom srpnja i kolovoza, kada su hrvatske zračne luke prihvatile i otpremile čak 4 milijuna putnika. Slični rezultati zabilježeni su i u lipnju i rujnu, mjesecima koji također bilježe visoke turističke aktivnosti. Ovi mjeseci predstavljaju visoku koncentraciju putničkog prometa, koja čini značajan udio ukupnih putnika tijekom godine, dok izazov nastaje kada se brojke uspore u ostatku godine. Mjesečno kretanje broja putnika u svim hrvatskim zračnim lukama prikazano je na sljedećem grafikonu.

U hrvatskim zračnim lukama u 2024. godini rekordnih 13.21 milijuna putnika

Najveći postotni rast u odnosu na 2023. bilježi Zračna luka Zadar, zatim Osijek, Dubrovnik pa Zagreb, dok je Rijeka, ponavljamo još jednom, jedina s negativnim predznakom (gotovo pad od 6%). U odnosu na predkriznu 2019. godinu, minus još uvijek imaju Pula i Rijeka, o čemu smo detaljnije pisali zasebnim objavama, dok se kod Brača radi o tek nekoliko stotina putnika manjka.

U suprotnosti s ljetnim mjesecima, zračne luke u Hrvatskoj, osim zagrebačke, bilježe drastičan pad broja putnika u zimskim mjesecima. U siječnju, veljači, ožujku, studenome i prosincu zabilježeno je ukupno manje od 500.000 putnika u svim zračnim lukama zajedno na mjesečnoj razini. Takva sezonalnost značajno utječe na zračne luke, koje u zimskim mjesecima jednostavno ne mogu koristiti ni dio svojih kapaciteta.

Iako je 2024. godina bila izuzetno uspješna za hrvatske zračne luke, sezonalnost i dalje ostaje ključni izazov, osobito za manje zračne luke. Razmjerno mali broj putnika izvan ljetnih mjeseci ističe potrebu za daljnjim ulaganjem u strateške mjere koje će omogućiti blaže oscilacije tijekom cijele godine, ključ ka tomu je ostvarenje cjelogodišnjeg turizma u Republici Hrvatskoj.

Podsjećamo da su u našoj kategoriji ANALIZE objavljeni zasebni članci s godišnjom statistikom hrvatskih zračnih luka, dok su grafikoni s mjesečnim i godišnjim kretanjem broja putnika u svim hrvatskim zračnim lukama dostupni i u kategoriji ZRAČNE LUKE. Službene brojke objavljuje Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo, no redovno s kašnjenjem od više mjeseci.

43 komentara

Pritisnite ovdje da bi ostavili komentar

  • takva sezonalnost ubija u pojam. Nema kruha bez rastezanja reda letenja barem na period od pocetka ozujka do prosinca. Sijecanj i veljaca mogu biti mrtvi, ali ostalih 10 mjeseci bi moralo raditi. Sad trenutno ne radi studeni, prosinac, sijecanj, veljaca i ozujak. To je previse.

    • s time se svakako slazemo, sezona bi morala (i mogla!) uz niz mjera trajati puno dulje…to bi svelo sezonalnost, ajmo reci na barem 3 mjeseca pranog hoda, sto bi defintivno bio velik korak naprijed naspram trenutnog setupa…

  • Pored znate vec koga, vi ste Index naspram 24sata. cestitke na prosirenim i pismenim recenicama.

  • da ima tu pameti, HTZ i svi ostali bi skupa uvjetovali velikima da lete nesto i zimi za svu lovu koja im se daje za letit ljeti, a letili bi ljeti i bez da ih se potice! Ludost, cisto neznanje!

    • evo prokomentirali smo slicnu stvar gore, slazemo se. bar nekakav minimum operacija zimi, kao sto to npr Ryanair i EasyJet imaju u Dubrovniku ove zime. da je slican setup na cijelom Jadranu, to bi bilo odlicno!

  • Bravo za Zadar koji je usao se lijepo odvojio od Pule, Rijeke, Osijeka i Braca i posteno usao u grupu milijunasa, Splita, Dubrovnika i Zagreba. godinu dvije i bit ce na dva milijuna, bravo!!

    • slazemo se, nahvalili smo zadarsku zracnu luku u zasebnom clanku s godisnjom statistikom 🙂

  • Slabo je to za naše mogućnosti. Toliko ima npr. Venecija koja je tek 5. aerodrom u Italiji po broju putnika. Jedna Malaga u Španjolskoj koja niti je glavni grad i dosta je manja od Zagreba ima skoro dvostruko od svih naših zračnih luka zajedno.

    • je, pozitivan trend je tu, ali daleko od nasih limita, ima tu jos puno prostora za napredak!

  • Znade lise hoce ovaj Kruno da upogoni Dortmund il nije jos upalijo kompjutor? Sto mu Ivan nepokaze kak se pali?

  • sad zamislite da smo zatvorili obalne aerodrome da ne prihvacaju strane kompanije i da sve ide preko Zagreba, odnosno da ljeti Croatia leti svakih sat vremena iz Zagreba prema Puli, Zadru, Splitu i Dubrovniku.

    Zagreb bi imao preko 10 milijuna putnika a obala bi sve dobivala na domacim letovima Croatia Airlinesa!!

  • čestitke svim hrvatskim zračnim lukama na tako dobrim rezultatima. izuzev rijeke naravno…minus….

  • to je i dalje jako daleko od jedne Italija, Spanjolske, Portugala, Grcke, Turske i niza drugih zemalja, nasih konkurenata u turistu…puno to govori…

    • mozda je taj cyber attack ipak bio propust Splita? slaviti ih zbog toga i nema bas smisla…