AVGEEK

30 godina istraživanja klime na redovnim letovima Lufthanse

Od 1994. godine Lufthansa Grupa podržava atmosferska i klimatska istraživanja te je pouzdan partner u istraživanjima klime još od 1994. godine. Kompanija je kontinuirano proširivala svoju posvećenost klimatskim i vremenskim istraživanjima na dugoročnu osnovu te će nastaviti doprinositi boljem razumijevanju klime i u budućnosti.

Installation IAGOS Modul bei Airbus D-AIKE

Tijekom posljednjih 30 godina, Lufthansa Grupa prikupila je važne podatke relevantne za klimu na više od 35.000 redovnih putničkih letova. Trenutno do tri zrakoplova polaze svaki dan u službi atmosferskih i klimatskih istraživanja. Sljedeći mjereni let bit će let Discover Airlinesa 4Y56 iz Frankfurta u Orlando. Airbus A330-300 s registarskom oznakom D-AIKE planiran je da poleti danas u 16:45 (LT) i prikupljat će klimatske podatke na visini većoj od 10.000 metara, na udaljenosti od oko 7.600 km, tijekom približno 10 sati i 45 minuta leta.

Tijekom posljednja tri desetljeća, Lufthansa Grupa, u suradnji sa svojim istraživačkim partnerima na Karlsruškom institutu za tehnologiju (KIT) i Istraživačkom centru Jülich (FZJ), opremila je putničke zrakoplove u svojoj floti znanstvenim mernim instrumentima koji prikupljaju informacije o stanju atmosfere na redovnim letovima. S ovim jedinstvenim podacima, znanstvenici mogu usavršiti postojeće klimatske modele i poboljšati modele prognoza vremena.

Grazia Vittadini, glavna tehnologinja Lufthansa Grupe, kaže: „Ponosni smo što smo mogli značajno doprinijeti istraživanjima klime posljednjih 30 godina. Daljnji razvoj avijacije duboko je ukorijenjen u DNK Lufthansa Grupe, a naš je cilj igrati vodeću ulogu u razvoju novih tehnologija. Inspirira me vidjeti strast i iskustvo s kojima naši kolege iz Lufthansa Grupe kontinuirano otkrivaju nove načine za unapređenje istraživanja. Kroz našu posvećenost pomažemo u održivom unapređenju klimatskih modela i prognoza vremena. Znanstveno utemeljeni nalazi osnov su za ciljana rješenja na putu prema održivijoj avijaciji.“

Stoti Airbus zrakoplov Lufthanse koji je ušao u službu 1994. godine označio je početak posvećenosti kompanije istraživanju klime. Jubilarni zrakoplov, Airbus A340-300, bio je opremljen kompaktnim mjernim sustavom za MOZAIC istraživački projekt (Measurement of Ozone, Water Vapor, Carbon Monoxide and Nitrogen Oxides by Airbus In-Service Aircraft). Zajedno s još jednim konvertiranim Airbusom A340-300, Lufthansa je svakodnevno prikupljala mjerenja za MOZAIC sve do 2014. godine. Mjerni letovi prethodili su s pripremnom fazom od oko godinu dana, tijekom koje su istraživački partneri zajedno s Airbusom i Lufthansom instalirali mjerne instrumente na zrakoplovima.

Lufthansa Grupa bila je uključena u MOZAIC projekt i u njegovom nastavku, IAGOS (In-service Aircraft for a Global Observing System), od samog početka. Prvi IAGOS sustav na svijetu u upotrebi je od 2011. godine na Lufthansa Airbusu A340-300 „Viersen” (D-AIGT). Godine 2015., drugi IAGOS sustav postavljen je na drugi Airbus A330-300 (D-AIKO) u vlasništvu kompaije. Treći IAGOS zrakoplov, također Airbus A330-300 (D-AIKE), leti za Discover Airlines od 2022. godine.

Photo: Lufthansa

Kao jedinstvena europska istraživačka infrastruktura, IAGOS, pod vodstvom Istraživačkog centra Jülich, spaja stručnost partnera iz istraživanja, vremenskih službi, zrakoplovne industrije i aviokompanija.

Podaci prikupljeni svakodnevno automatski se prenose u središnju bazu podataka CNRS (Centre National de la Recherche Scientifique) u Toulouse nakon svakog leta. Podaci su slobodno i otvoreno dostupni za globalna istraživanja i trenutno ih koristi oko 300 organizacija širom svijeta. Oni pomažu istraživačima da steknu nova saznanja o razvoju klime i sastavu atmosfere, prepoznaju dugoročne promjene, usavrše klimatske modele i poboljšaju prognoze vremena.

Flota istraživačkih zrakoplova Lufthansa Grupe raste Za vodeći projekt IAGOS-CARIBIC (Civil Aircraft for the regular Investigation of the atmosphere Based on an Instrument Container), zajedno s Karlsruškim institutom za tehnologiju, trenutno prilagođava najsuvremeniji Lufthansa dugolinijski Airbus A350-900 „D-AIXJ” (nazvan „Erfurt”) u leteći istraživački laboratorij u višegodišnjem i globalno jedinstvenom projektu.

Mjerni laboratorij težak nešto više od dvije tone, posebno razvijen za ovaj projekt, trenutno se postavlja. Oko 20 mjernih instrumenata bit će instalirano u laboratoriju, koji će kasnije biti smješten u teretnom prostoru zrakoplova „Erfurt” na odabranim letovima i spojeni s sustavom za unos zraka na vanjskom trupu zrakoplova putem trajno instaliranih cijevi. Krajem 2025. godine, ovaj potpuno automatizirani visoko tehnološki laboratorij trebao bi prvi put poletjeti i na odabranim letovima u globalnim operacijama Lufthanse mjeriti više od 100 različitih plinova u tragovima, aerosola i parametara oblaka od tla do tropopauze na visinama od devet do trinaest kilometara, uz prijevoz putnika. Između 2004. i ožujka 2020. godine, Lufthansa Airbus A340-600 „Leverkusen” (D-AIHE) već je obavio oko 500 mjerenih letova za IAGOS-CARIBIC u službi klimatskih i atmosferskih istraživanja.

S kombinacijom letećeg mjerne laboratorija na D-AIXJ i ukupno deset zrakoplova u IAGOS floti, uključujući tri iz Lufthansa Grupe, IAGOS pristupa ogromnoj i vrijednoj bazi podataka za dugoročna opažanja atmosfere i razjašnjavanje važnih atmosferskih procesa. Evaluacija opsežnih podataka dovela je do više od 480 recenziranih znanstvenih publikacija do danas, uključujući nekoliko članaka u prestižnim časopisima Nature i PNAS od 2015. godine. Godine 2014. leteći CARIBIC laboratorij mogao je značajno doprinijeti otkrivanju tri dosad neprepoznata klorofluorokarbona (CFCs), glavnih uzročnika tzv. rupe u stratosferskom ozonskom sloju.

S podacima prikupljenim od strane Lufthansa Grupe i drugih aviokompanija, također je moguće izgraditi jedinstvenu globalnu bazu podataka o vrlo važnim stakleničkim plinovima poput vodene pare i ozona u svim spomenutim projektima.

Kontinuirani doprinos poboljšanju prognoza vremena Velik dio flote Grupe također je opremljen AMDAR sustavom (Aircraft Meteorological Data Relay). Ovaj sustav bilježi važne meteorološke podatke koje zrakoplov prikuplja, poput temperature i zračnog tlaka. Ti podaci, na primjer, koriste se od strane Njemačke meteorološke službe (DWD) za dnevnu prognozu vremena. Od 2015. godine, Lufthansa je također opremila devet Airbus A321 zrakoplova s WVSS-II senzorom vlage (Second-Generation Water Vapor Sensing System) i pruža DWD-u dodatne podatke o sadržaju vodene pare u atmosferi, što je važno za modeliranje vremena.

Široka posvećenost istraživanju kako bi se izbjegli dugotrajni tragovi kondenzacije Trenutni fokus istraživanja Lufthansa Grupe, zajedno s partnerima iz znanosti i industrije, je bolje razumjeti učinke emisija iz avijacije koje nisu CO2 i razviti mjere suzbijanja tih učinaka.

Lufthansa Grupa partner je u istraživačkom projektu D-KULT (Demonstrator Climate and Environmentally Friendly Air Transport), koji financira njemački vladin program istraživanja zrakoplovstva, a koordinira ga Njemački aeronautički centar (DLR). Istovremeno, SWISS aktivno sudjeluje u europskom istraživačkom projektu CICONIA (Climate effects reduced by Innovative Concept of Operations – Needs and Impacts Assessment). Među ostalim, ova dva koordinirana projekta istražuju kako dobro se mogu predvidjeti područja s visokom sklonošću stvaranju klimatski utjecajnih tragova kondenzacije i kako se te informacije mogu uključiti u planiranje letova i upravljanje zračnim prometom.

U tom kontekstu, Lufthansa i Lufthansa Cargo također sudjeluju u programu testnih letova zajedno s drugim industrijskim igračima u okviru D-KULT projekta. Također se koristi prototip razvijen od strane Lufthansa Systems za klimatski optimizirano planiranje letova.

Dodaj komentar

Pritisnite ovdje da bi ostavili komentar