Prema neslužbenim informacijama kojim raspolažemo, Međunarodna zračna luka Zagreb prešla je brojku od 4.3 milijuna prihvaćenih i otpremljenih putnika u ovoj godini jučer, 30. prosinca.
Zagrebačka zračna luka pretposljednjeg je dana ove godine prešla brojku od 4.3 milijuna prihvaćenih i otpremljenih putnika u ovoj godini, čim je postavljen novi rekord zračne luke od otvaranja njenih vrata, te ujedno ostvaren prognozirani promet za 2024. godinu.
Podsjećamo, na početku ovog mjeseca, 01. prosinca, Zagreb je dočekao svoju 4 milijuntu putnicu, gospođu Anu Vučić na letu Croatia Airlinesa iz Zagreba za Skopje.
Tada je Nicolas Duthilleul, izvršni direktor i član uprave Međunarodne zračne luke Zagreb izjavio sljedeće: “Čestitam sretnoj putnici, gospođi Vučić i zahvaljujem svim putnicima koji su koristili usluge naše zračne luke u ovoj godini i tako doprinijeli izvrsnim prometnim rezultatima. Zahvaljujem Croatia Airlinesu što se priključio današnjoj proslavi i s nama darovao našeg zajedničkog putnika. Želio bih istaknuti kako obilježavanje četiri milijuntog putnika, po prvi put u povijesti u Zagrebu, predstavlja osobiti uspjeh kako za Međunarodnu zračnu luku Zagreb, tako i za zrakoplovnu i turističku industriju u Hrvatskoj.”
S obzirom na to da je brojka od 4.3 milijuna ostvarena jučer, 30. prosinca, te da su danas, posljednjeg dana ove godine zrakoplovi iz Zagreba odlično popunjeni, za očekivati je još nekoliko tisuća putnika više u konačnoj statistici za prosinac, koju će zračna luka, kao i svakog mjeseca, objaviti na svojoj web stranici u prvim danima 2025. godine. Tada ćemo detaljnije analizirati brojke iz ove, rekordne godine za glavnu zračnu luku Republike Hrvatske.
a gde vam je Breaking ili prvi objavljujemo? 🙂
Cestitke komsije, ZAG je ove godine jako lepo rastao. Srecno i u novoj godini i pozdrav iz BEG!
Super je to ali meni se cini da ni iduce god necemo doci do 5 sto je zapravo zalosno gdje smo u isporedbi s puno manjim gradovima po Europi. Tuzno…
Slažem se. Potpisujem…
Me znam o cemu pricas ,Hrvatska ima jedno 8 zracnih luka,nije Hrvatska Srbija gdje im se 90% avio prometa odvija preko Beograda,Hrvatska da ima 1 zracnu luku Zagreb bi imao preko 14 milijuna avio putnika koliko Hrvatska ukupno ima.
pa kakve veze Srbija sad ima sa time? Jedan Vroclav ima cudo naspram ZAG….
Bravo! Samo sto najave za iduću godinu kažu da takvog rasta ponovno neće biti…
Čestitke na rekordu, ali daleko je to od mogućnosti i potreba. Za daljnji jači rast neophodne su izravne interkontinentalne linije odnosno širenje mreže destinacija po Europi. Žalosno je da iz Zagreba nema izravne linije za SAD, prvenstveno za Chicago s najvećom hrvatskom dijasporom na sjevernoameričkom kontinentu potom i za New York (Newark). Croatia Airlines mora ići stopama Air Serbie i pokrenuti te linije tako da Zagreb bude mjesto konekcije za druge letove. Tim više što ima Code share s Unitedom koji ima hubove u Newarku i O’Hare odakle se može bilo gdje u USA i šire. Ovako je Croatia običan feeder za Lufthansu i United koji onda iz Frankfutra i Munchena dalje voze. Za rast se treba potruditi prvenstveno CA jer je ovogodišnji generirao prvenstveno Ryanair koji ne može više u Zagrebu tako brzo rasti.
Ma kakva Amerika, pa Zagreb nema direktne letove prema nizu europskih metropola year round, sanjati o nekom od US3 u Zagrebu nema pretjerano smisla. I da, slazem se da bi to trebala raditi OU, odnosno, trebala je vec 5 godina to letjeti, umjesto FRA i MUC i ZRH i VIE, no eto, jasno cujemo od njih da nemaju plan letjeti long haul.
Za 10 godina ce biti prekasno, jer ce ameri sa svojim XLR bez problema letjeti, ako budu trebali, direktno na hrvatsku obalu, u bilo koju ZL od Pule do Dubrovnika…tad ce za OU (mozda bolja rijec ponovno) biti kasno….
Slažem se s ovim da Zagreb nema izravne cjelogodišnje letove prema mnogim europskim gradovima. To sam napisao u svom komentaru što bi trebalo učiniti – povećati broj destinacija u Europi i šire. A da bi letovi za USA bila bitna dodana vrijednost je čista logika. Moguće da će ih uspostaviti United kada bude imao dovoljno širokotrupaca ili netko s XLR uskotrupcem. Da bi bilo isplativo, pokazuje primjer sezonske linije za Toronto koju vozi kanadski niskotarifni prijevoznik s dobrim LF. A u npr. Chicagu i okolici živi više dijaspore nego u Toronto konglomeraciji. U skladu s time, pogrešna je politika CA što nabavljaju 15 komada A220 jer s time ne mogu preko bare. Mogli su barem dva A321 XLR ili još bolje A330-900. Ovako, trebamo samo čekati dok netko od jačih igrača bude imao interes i kapacitete.
Da bi letovi za USA bila bitna dodana vrijednost je čista logika. Moguće da će ih uspostaviti United kada bude imao dovoljno širokotrupaca ili netko s XLR uskotrupcem. Da bi bilo isplativo, pokazuje primjer sezonske linije za Toronto koju vozi kanadski niskotarifni prijevoznik s dobrim LF. A u npr. Chicagu i okolici živi više dijaspore nego u Toronto konglomeraciji. U skladu s time, pogrešna je politika CA što nabavljaju 15 komada A220 jer s time ne mogu preko bare. Mogli su barem dva A321 XLR ili još bolje A330-900. Ovako, trebamo samo čekati dok netko od jačih igrača bude imao interes i kapacitete.