NOVOSTI

Ministarstvo pravosuđa brani nagodbu s Boeingom unatoč kritikama obitelji žrtava nesreće 737 Max

Kako prenose brojni svjetski mediji, uključujući ABC News, Ministarstvo pravosuđa Sjedinjenih Američkih Država brani nagodbu s Boeingom vezanu uz avionske nesreće u kojima je poginulo 346 ljudi, navodeći u sudskom podnesku u srijedu da nema dovoljno dokaza za ozbiljnije kaznene prijave protiv kompanije.

Photo: Jeffry Surianto

Tužitelji su izjavili da, ako nagodba bude odbijena i slučaj ode na suđenje, neće iznositi svjedočenja ili dokaze o uzrocima dviju nesreća, jedne iz 2018. godine u Indoneziji i druge iz 2019. godine u Etiopiji, niti će podizati optužnice protiv pojedinaca iz Boeinga.

Boeing je prošlog mjeseca pristao priznati krivnju za jednu kaznenu optužbu zbog zavjere u prijevari regulatora koji su odobrili model 737 Max. Prema nagodbi, Boeing bi platio kaznu od najmanje 243,6 milijuna dolara, uložio 455 milijuna dolara u programe usklađenosti i sigurnosti te bio pod nadzorom tri godine.

Ministarstvo pravosuđa je u srijedu podnijelo ovaj podnesak kao odgovor na zahtjeve obitelji žrtava nesreća, koje su zatražile od saveznog suca u Teksasu da odbije nagodbu. Obitelji tvrde da je predložena kazna preblaga s obzirom na izgubljene živote.

Američki okružni sudac Reed O’Connor iz Fort Wortha, Teksas, može prihvatiti nagodbu i predloženu kaznu, ili je može odbiti, što bi vjerojatno dovelo do novih pregovora između Boeinga i Ministarstva pravosuđa.

Tužitelji su izjavili da će, ako slučaj ode na suđenje, Boeing biti optužen za istu zavjeru, ali ne i za dvije ozbiljnije optužbe: ubojstvo iz nehaja ili smrt uslijed prijevare vezane uz dijelove zrakoplova.

„Sporazum je snažno i značajno rješenje koje drži Boeing odgovornim i služi javnom interesu. Boeing je odgovoran za najteže, dokazive kazneno djelo,“ rekli su dužnosnici Ministarstva pravosuđa sucu.

Ministarstvo je ponovilo svoj raniji stav da, iako je postignuta nagodba, Boeing još uvijek može biti optužen u vezi s eksplozijom panela na strani zrakoplova Alaska Airlines Max tijekom leta u siječnju.

Boeing, sa sjedištem u Arlingtonu, Virginija, navodno je skrivao informacije o novom softveru za kontrolu leta od Savezne uprave za avijaciju (FAA). U obje nesreće, softver je uzrokovao naglo i ponavljano spuštanje nosa aviona zbog pogrešnih očitanja s jednog senzora, a piloti nisu uspjeli povratiti kontrolu nad zrakoplovom.

Boeing je za obmanu optužio dva niže rangirana zaposlenika u nagodbi iz 2021. koja je omogućila kompaniji da izbjegne kazneni progon. Međutim, Ministarstvo pravosuđa je ponovno otvorilo mogućnost kaznenog progona u svibnju, kada je sudu priopćilo da je Boeing prekršio uvjete te nagodbe.

Sudac O’Connor je prethodno presudio da nema ovlasti poništiti sporazum iz 2021., poznat kao sporazum o odgođenom progonu, i nejasno je hoće li odbiti nagodbu.

Sudac je optužio Boeing za “teško kazneno djelo”. Također je presudio da je Ministarstvo pravosuđa prekršilo zakon koji jamči prava žrtava kaznenih djela time što obiteljima putnika nije reklo o tajnim pregovorima s Boeingom prije nagodbe iz 2021. godine.

Ovoga puta, tužitelji su „više puta i opsežno konzultirali s obiteljima,“ uključujući raspravu o uvjetima nagodbe, rekao je zamjenik šefa odjela za prijevare Ministarstva pravosuđa, Sean Tonolli. „Njihovi glasovi su saslušani, razmotreni i uključeni u odluke vlade,“ rekao je.

Dodaj komentar

Pritisnite ovdje da bi ostavili komentar