AVGEEK

Potražnja za zračnim prijevozom tereta porasla je 4,4% u ožujku

Međunarodno udruženje za zračni promet (IATA) objavilo je podatke za globalna tržišta zračnog tereta u ožujku 2025., koji pokazuju da je ukupna potražnja, mjerena u tonskim kilometrima tereta (CTK), porasla je za 4,4% u usporedbi s ožujkom 2024. godine (+5,5% za međunarodne operacije), što predstavlja povijesno najveći ožujački rezultat.

Photo: Gabor Koszegi

Kapacitet, mjeren u dostupnim tonskim kilometrima tereta (ACTK), povećan je za 4,3% u odnosu na ožujak 2024. godine (+6,1% za međunarodne operacije).

„Ožujak je obilježen snažnim obujmom zračnog tereta. Moguće je da je dio potražnje bio unaprijed ostvaren zbog najavljene odluke administracije predsjednika Trumpa o uvođenju carina 2. travnja. Iako postoji neizvjesnost oko stvarne razine provedbe tih mjera, što bi moglo imati utjecaj na trgovinu, niže cijene goriva – također rezultat te neizvjesnosti – predstavljaju kratkoročni pozitivan faktor za sektor zračnog tereta. Nadamo se da će, u razdoblju prije konačne primjene mjera, politički lideri uspjeti zamijeniti napetosti na trgovinskom planu stabilnim sporazumima koji će obnoviti povjerenje u globalne opskrbne lance,“ izjavio je Willie Walsh, glavni direktor IATA-e.

Ključni čimbenici tržišnog okruženja:

  • Ožujak tradicionalno bilježi porast volumena nakon sezonskog pada u veljači, a zabilježeni jednoznamenkasti rast sukladan je trendovima prije pandemije COVID-19.
  • Cijene mlaznog goriva pale su za 17,3% na godišnjoj razini, što je deveti uzastopni mjesec pada cijena.
  • Nagle promjene u američkim carinskim pravilima, uključujući zabranu bescarinskog uvoza iz Kine i Hong Konga od 2. svibnja, potaknule su poduzeća i kupce na raniju kupnju kako bi izbjegli visoke uvozne troškove.
  • Svjetska industrijska proizvodnja porasla je za 3,2% na godišnjoj razini, dok je globalni trgovinski volumen rastao za 2,9%. Ključni indeksi potrošačkih cijena (CPI) zabilježili su pad: inflacija u SAD-u iznosila je 2,4% (pad za 0,4 postotna boda), inflacija u EU bila je 2,5%, dok je u Japanu pala za 0,1% na 3,6%. Kina i dalje bilježi deflaciju, ali ona je ublažena na -0,1%.

Regionalne performanse za ožujak:

  • Azijsko-pacifičke zrakoplovne kompanije zabilježile su rast potražnje od 9,6% u odnosu na ožujak 2024., što je najviši rast među svim regijama. Kapacitet je porastao za 11,3%.
  • Sjevernoamerički prijevoznici zabilježili su rast potražnje od 9,5% na godišnjoj razini, dok je kapacitet porastao za 6,1%.
  • Europski prijevoznici ostvarili su rast potražnje od 4,5%, a kapacitet se povećao za 2%.
  • Prijevoznici s Bliskog istoka zabilježili su pad potražnje od -3,2% u odnosu na prethodnu godinu, dok je kapacitet porastao za 0,8%. Slabost u regiji može se dijelom pripisati snažnim rezultatima iz ožujka 2024., kada je došlo do pomaka s pomorskog na zračni prijevoz zbog poremećaja u Crvenom moru.
  • Latinoamerički prijevoznici ostvarili su rast potražnje od 5,8%, uz povećanje kapaciteta od 4,7%.
  • Afričke aviokompanije zabilježile su pad potražnje od -13,4% – najslabiji rezultat među regijama – iako je kapacitet porastao za 10,5%.

Rast po trgovinskim rutama:

Trgovinska ruta Europa–Sjeverna Amerika bila je najprometnija u ožujku. Ruta Azija–Sjeverna Amerika, i dalje najveća po tržišnom udjelu, zabilježila je snažan rast, vjerojatno zahvaljujući unaprijed poslanim pošiljkama uoči mogućeg povećanja carina. Rute Europa–Bliski istok i Afrika–Azija su u ožujku zabilježile pad.

Dodaj komentar

Pritisnite ovdje da bi ostavili komentar